Rodzaje karate i maraton w Belfaście

 Hejka!
Jak minęła Wam majówka? Chodzicie już do szkoły/ pracy, macie wolne dzięki maturom, czy może jesteście tymi ,,szczęściarzami"- maturzystami?
Dzisiejszy post chciałabym poświęcić rodzajom karate, ponieważ odkąd je trenuję, to wiele osób się mnie pyta, o co tak w zasadzie w tym chodzi, jakie są różnice, itd. Zanim jednak przejdę do poszczególnych rodzajów karate, to warto wspomnieć o tym, że do chwili obecnej powstało już ponad 100 różnych stylów tej dyscypliny, natomiast jedyną organizacją odpowiedzialną za ruch sportowy karate jest Światowa Federacja Karate. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystkie style karate tworzone są po to, by osoba trenująca potrafiła się bronić bez użycia broni (karate=pusta ręka), dlatego też mimo, że poszczególne rodzaje zapożyczają niektóre chwyty/uderzenia/ techniki od innych sztuk walki, to w gruncie rzeczy nie będą się znacząco różnić. 
~Jako pierwszy chciałabym wymienić styl kyokushin-kai. Tak, jak Wam wspomniałam w poprzednim poście, jest to styl wywodzący się z Japonii i został opracowany przez Masutatsu Oyamę. Karate Kyokushin- kai jest połączeniem Kempo i Gojuryu ( czyli dwóch innych stylów karate) oraz filozofii zen. Charakterystyczne dla tego rodzaju karate są: odpowiednia technika oddychania, wielokrotne i następujące po sobie ataki oraz technika zabijania przeciwnika. Oczywiście podczas treningów karate adepci uczą się techniki wyprowadzania ciosów i stosowania chwytów, a nie walczą na śmierć i życie, ale nie bez powodu Kyokushin uważany jest za jeden z najniebezpieczniejszych stylów karate.
~
Karate shohei-ryu to kolejny tradycyjny styl karate, który również ma wiele wspólnego z filozofią zen. Technika karate shohei-ryu nawiązuje do stylu walki smoka, żurawia i tygrysa. Duży nacisk kładzie się tutaj na regulowanie oddychania, umiejętne kontrolowanie napięcia mięśniowego, szybkie i zarazem niskie kopnięcia, błyskawiczne ataki rękami i okrężne bloki. W karate shohei-ryu możliwe jest również stosowanie rzutów.
~
Karate shotokan to styl zapoczątkowany jeszcze na Okinawie. Jest to jeden z popularniejszych rodzajów karate i przez osoby nietrenujące, często mylony z Kyokushin. Bardzo wyraźne w tym stylu walki jest dążenie do samodoskonalenia. Charakterystyczne jest to, że zawodnik trzyma dłonie na biodrach, zanim zada cios. Walczący powinni również zaczynać i kończyć każdą walkę blokiem.
~Szerzej opisać chciałabym jeszcze jeden rodzaj karate, ponieważ uważam go za jeden z ciekawszych. 
Shorinji kempo jest japońskim stylem karate bardzo mocno związanym z filozofią zen i tradycyjnymi naukami mędrców z klasztoru Shaolin. Adepci tego stylu karate muszą zapoznać się z jego duchowymi założeniami, zanim rozpoczną treningi fizyczne i naukę walki. Związek między filozofią buddyzmu, zen i sztuki walki jest w karate shorinji kempo tak silny, że przez niektórych bywa nawet postrzegane jako sekta religijna.
Oczywiście jest jeszcze wiele rodzajów karate tradycyjnego, ale wyżej wymienione uważam za najciekawsze/ najpopularniejsze. Chciałabym jednak zaznaczyć, że wraz z rozwojem tej sztuki walki, rozwinęło się również karate sportowe. Zostało ono jednak wyraźnie zmodyfikowane, w porównaniu do karate tradycyjnego, ponieważ wprowadzono liczne zasady, mające na celu zwiększyć bezpieczeństwo tego sportu.
Skoro już w chociaż jakimś stopniu rozumiecie te różnice, a przynajmniej mam taką nadzieję, to chciałabym przejść do sportowej ciekawostki. Podczas przerwy majowej miałam okazję zobaczyć maraton w Belfaście. 
Jest to maraton odbywający się co roku w okolicach maja w Irlandii Północnej. Organizatorzy opisują to jako „największe masowe wydarzenie sportowe z udziałem uczestników w Irlandii Północnej”, w którym bierze udział od 15 000 do 18 000 uczestników. Pierwszy raz odbył się on w 1982 roku i tegoroczna edycja była 41 odsłoną maratonu (z powodów epidemiologicznych nie odbył się on w 2020 roku).                                      To już wszystko na dzisiaj. Do zobaczenia! 




Komentarze

  1. Dzieki za super przyjazne wyjasnienie roznic w karate

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiedziałam, że są różne rodzaje karate. Dzięki

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz